Přeskočit na obsah

Ztracené bednění

Provádíme všechy typy ztraceného bednění (viz článek níže).

Máte-li zájem o naše služby, můžete využít nezávazný dotazník.

Označovací šipka pásky 3M 764i, 20 x 34mm, balení 500 ks, červená

Návazná konzultace je zdarma.

 

Ztracené bednění pro beton a železobeton

Ztracené bednění pro beton a železobeton

Ztracené bednění pro beton a železobeton je velmi oblíbeným produktem mimo jiné proto, že umožňuje ušetřit čas i peníze. Některé z nich uvádíme – výztužné rozpěrky, stropní pásy a rozpěrné trubky.

Co jsou ztracená bednění pro beton a železobeton?

Ztracené bednění je prefabrikovaný konstrukční prvek, který po použití vytvoří s betonem jeden celek. Jsou tedy  jednorázové , na rozdíl od jiných typů bednění, které se používají dočasně a demontují se, jakmile beton získá zamýšlený tvar.

Ztracené bednění

lze většinou instalovat samostatně, bez použití lešení nebo nutnosti zapůjčení další stavební techniky, což šetří čas i peníze.

Výztužné rozpěrky

Jedním z nejoblíbenějších ztracených bednění pro beton a železobeton jsou výztužné rozpěrky, nazývané také rozpěrky. Jejich hlavním úkolem je zakrýt výztuž – to zvyšuje odolnost konstrukcí bednění.

Výztužné rozpěrky podle typu se používají pro vodorovné nebo svislé prvky a chrání konstrukci proti pohybu při betonáži.

Výztužné rozpěrky se dodávají v různých variantách a mohou být vyrobeny z různých materiálů. Ty vyrobené z plastu jsou extrémně odolné proti nárazu, vlhkosti a absorpci a také ohni. Výztužné rozpěrky vyrobené z betonu jsou však velmi odolné a mají vysokou odolnost proti deformaci – i při velkém zatížení nebo vysokých teplotách.

Stropní lišty

Dalším příkladem ztraceného bednění pro beton a železobeton jsou stropní pásy. Při použití pro vyztužení stropů zlepšují přesnost uložení výztuže a zkracují dobu montáže.

PVC trubky

Trubky PRV – distanční trubky – chrání obnovené táhla při betonáži svislých konstrukčních prvků. Zvyšují také přesnost práce a prakticky zaručují, že betonová stěna bude mít správnou tloušťku.

 

Základové a stěnové bednění

 

ROZMĚRY ŠÍŘKA / DÉLKA / VYSOKÁ [cm]HMOTNOST [kg]BETONOVÁ VÝPLŇ [l/ks]ČISTÁ CENA
20/50/2519.6155,6
25/50/252120.55.8
30/50/2525256,7
40/50/2531368.5

Pilíře, sloupky

ROZMĚRY ŠÍŘKA / DÉLKA / VYSOKÁ [cm]HMOTNOST [kg]BETONOVÁ VÝPLŇ [l/ks]ČISTÁ CENA
22,5 / 22,5 / 25116.84.9
30/30/251814.56.3

Aplikace

Bednicí tvárnice se s úspěchem používají všude tam, kde bylo dříve požadováno dřevěné nebo kovové bednění, při stavbě základových zdí, nosných stěn se zvýšenou pevností pro obytné a hospodářské budovy, garáže, ploty, opěrné zdi, kanály, boxy, výtahové šachty atd.

Typy základů

Vzhledem k širokému využití bednících tvárnic při stavbě základových zdí uvádíme dva typy základů:

  • pásový základ se vyznačuje tím, že nosným prvkem je betonový nebo železobetonový pás, jehož minimální rozměry by neměly přesáhnout 40/40 cm. s ručním výkopem a 50/50 cm. ve strojních výkopech a jeho hloubka uložení by měla být pod bodem mrazu země.
  • Základ na základové desce se používá především na rovinatých plochách a stále častěji jako spodní stavba pro sklepy umístěné převážně pod úrovní terénu. V tomto případě je nosným prvkem železobetonová deska o minimální tloušťce 30 cm. Tato metoda umožňuje velmi dobrou izolaci podzemních částí a použití vodotěsného betonu umožňuje úplné opuštění použití hydroizolačních deskových izolací.

Zednictví

Bez ohledu na to, jaký způsob výstavby základů zvolíme, musíme zajistit, aby povrch, na kterém bude základová zeď spočívat, byl rovný a rovný, což značně usnadní pokládku první vrstvy dutých cihel. Pokládání tvárnic by mělo být zahájeno od rohů, přičemž je třeba pamatovat na to, že zatímco délky jednotlivých stěn jsou násobky 25 cm, použití polovičních a koncových tvárnic nám umožní stavět bez nutnosti řezání prvků v plné velikosti. Bloky by měly být pokládány bez malty (na sucho) do výšky 3-4 vrstev, přičemž je třeba pamatovat na neustálou kontrolu úrovně a výšky položené vrstvy.

Výplň betonem

Beton je nejdůležitějším faktorem ovlivňujícím kvalitu základu, proto by měl mít třídu minimálně C15 a odpovídající konzistence: nesmí být příliš suchý ani tak vlhký, aby hrozilo vytečení ze spár tvárnic. Při betonáži je třeba dbát na důkladné zasypání tvárnice, zejména kolem rohů nebo ohybů zdi, a použití hadího vibrátoru nebo jednoduchého ručního hutnění výrazně zlepší parametry betonu. Při stavbě stěn nad 1 m (4 vrstvy) se proces pokládky tvárnic opakuje a beton může být vyléván, když předchozí výplň dosáhla hutné plastické konzistence, to se obvykle provádí kontinuálně.

Izolace

Konstrukce stěn z bednících tvárnic umožňuje velmi jednoduchou a zároveň velmi účinnou izolaci proti vlhkosti díky porézní struktuře povrchu stěny. Izolaci proti vlhkosti doporučujeme instalovat i tehdy, když je hladina spodní vody velmi nízká a všechny místnosti v objektu jsou umístěny nad úrovní terénu.

Omítání

Stěny z bednících tvárnic nevyžadují omítání přímo pod vrstvou izolace proti vlhkosti. Pokud je součástí stěny suterénní nebo nadzemní stěna, nanáší se omítka tradičním způsobem a pórovitá struktura umožňuje velmi dobré spojení obou vrstev.