Pokud je základ správně vybrán, bude jakákoli struktura trvat dostatečně dlouho. Se znalostí typů základů pro soukromý dům a jejich jedinečných vlastností bude možné vybrat vhodnou variantu pro jedno- nebo dvoupodlažní budovu. Doporučujeme, abyste se s vlastními rukama seznámili s nejběžnějšími typy, jejich výhodami, kritérii výběru a pokyny pro zařízení.
Proč potřebujete základ pro soukromý dům?
Hlavním účelem každého základu je převzít váhu postavené konstrukce s následným přenosem zatížení na hmotu zeminy umístěné pod základnou. Proto je velmi důležité ve fázi plánování určit typ budoucí nadace. Výběr se provádí s ohledem na vlastnosti konstruované konstrukce. Hmotnost domu je obzvláště důležitá.
Typy základů používaných ve výstavbě – analýza výhod a nevýhod
Základ pro instalaci může mít různé vzory Doporučujeme vám seznámit se s nejoblíbenějšími typy základů používaných ve stavebnictví a jejich charakteristickými vlastnostmi.
Pásové základy
Oblíbený typ základů, uspořádaných po obvodu budovy a pod nosnými zdmi. Tato konstrukce umožňuje rovnoměrné rozložení zátěže, což umožňuje použití pásového základu na většině půd při stavbě soukromých domů z různých materiálů.
Doporučujeme vám vidět fotografii pásového základu, abyste získali jasnou představu o konstrukčních prvcích takového základu:
Při uspořádání pásového základu se neobejdete bez výrazných prací na přípravě půdy, což výrazně zkracuje dobu práce. Snadnost výstavby však ovlivňuje únosnost základu. Není schopen převzít významné zatížení, takže pokud potřebujete postavit třípatrový základ, stojí za to opustit typ pásky.
Hloubka instalace je ovlivněna vlastnostmi materiálu použitého pro instalaci a typem provedení. Je obvyklé rozdělit pásku na:
- Panelové , která k jejich vytvoření používá továrně vyrobené železobetonové bloky. Montáž prvků se provádí pomocí speciálního zařízení;
- Monolitické. Charakteristickým rysem monolitického pásového základu je skutečnost, že se vytváří přímo na staveništi.
Mezi výhody jakékoli fóliové struktury patří snadná instalace, všestrannost, vysoká nosnost a dostupnost. Často se používá jako suterénní stěna. Nevýhody zahrnují nutnost použití speciálního vybavení, například míchačky betonu, což může vést ke zvýšení nákladů na stavební práce. Také vzhled fólie je vhodný pro konkrétní typ půdy.
Založení na pilotách pro soukromý dům
Pilotový základ se skládá z jedné nebo více řad, spojených shora speciální deskou. Jako základ pilotového roštu je obvykle vyroben beton s dodatečným vyztužením.
Volba typu se provádí při stavbě soukromého domu podle toho, zda je na pohyblivém písku, píscích a volných půdách. Speciální konstrukce základů umožňuje přenos značného zatížení na měkkou půdu a umožňuje postavit soukromý dům velké hmotnosti.
Zásobníky mohou být:
- zátěžové K prohloubení těchto podpěr do země jsou zapotřebí speciální hydraulická čerpadla;
- plněné. Postaveno přímo na staveništi. Předvrtání, do kterého se nalévá beton;
- vtlučené. Takové podpěry jsou zaraženy do země pomocí speciálního hydraulického kladiva. Preventivní konstrukce se používají, když je konstrukce postavena na otevřeném prostranství. Pokud se v blízkosti staveniště nacházejí další budovy, je vysoké riziko zasažení rázovou vlnou;
- šroubení. Nejdražší možnost, kterou lze použít na jakékoli půdě. Při instalaci jsou zašroubovány do země.
rada! Pokud jsou v blízkosti staveniště zchátralé budovy, vyplatí se dát přednost instalovaným nebo namáhaným podpěrám.
Hlavní nevýhodou pilotového základu pro soukromý dům jsou jeho vysoké náklady. Instalace se často provádí pomocí speciálního vybavení.
Sloupový základ
Základ sloupový tvoří sloupy zapuštěné do připravených skruží, nebo přímo do země. Shora jsou jednotlivé podpěry navzájem spojeny pomocí železobetonových nosníků. Lze jej použít při stavbě konstrukce na stabilním podkladu. Může být prefabrikovaný a monolitický. Výhodou sloupcového základu je jeho přijatelná cena. Mezi nevýhody patří omezená pevnost a složitost výstavby suterénu nebo sklepa.
Základová desky
Základová deska tvoří železobetonová deska o tloušťce 0,3 – 1 metr, položená v určité hloubce na prefabrikovaný beton nebo vrstvu písku. Dodatečné vyztužení zajišťuje dostatečné pevnostní charakteristiky.
Tato konstrukce umožňuje rovnoměrně rozložit zatížení. Používá se ke stavbě soukromého domu na měkké půdě. Kvůli tomuto typu pevnosti však mnozí jeho zařízení odmítají.
Pozor! Pokud se základ desky nalije pod velký soukromý dům, musíte se postarat o přítomnost dilatačních spár, které zabrání praskání základu v důsledku výsledného napětí.
Tloušťka desek může být až metr.
Důležitá je izolace, ta se provádí nejčastěji asfaltovým pásem o vyšší pevnosti.
Typy základů pro soukromý dům: tipy pro výběr správné možnosti
Vlastnosti základny mohou mít vážný dopad na dobu provozu a proces úpravy jakékoli struktury. Je důležité vědět, jak vybrat základ pro váš domov a jaké faktory byste měli věnovat pozornost.
Analýza půdních podmínek na místě
Úplné posouzení půdy lze provést pouze vhodným geologickým průzkumem. Na základě jejich výsledků je možné určit výšku výplňové vrstvy, která musí být odstraněna před zahájením stavby.
Vzhledem k tomu, že veškerá půda v zimě bobtná, je třeba počítat s opatřeními k rovnoměrnému zvednutí základu. Při stavbě soukromého domu na pozemku s tvrdou půdou si můžete vyrobit pískový polštář.
Hloubka nalití základu závisí na hloubce zamrznutí půdy: čím je hustší nebo čím více vlhkosti obsahuje, tím hlubší bude zmrazení. V důsledku toho se v oblasti s vysokou spodní vodou odlévá odlitek do větší hloubky nebo širší.
Pozor! Protibobtnácí pískový štěrkový polštář umožňuje stavět na jakékoli půdě.
Analýza hydrologických poměrů na místě
Hydrologické podmínky lokality určují požadavky na hloubku založení a konstrukční vlastnosti drenážního systému. Pokud má lokalita nepříznivý hydrologický režim, bude stavba soukromého domu obtížná. Voda zachycená mezi částicemi půdy, když zmrzne, způsobí deformaci půdy a povede ke zvednutí. Bobtnání je pozorováno na slaných, bahnitých a jílových píscích.
Výpočet požadované hloubky založení
Hloubka, do které bude prohlubeň vytvořena, závisí na vlastnostech základu na místě. Při vysokém indexu převýšení by hloubka měla být o 0,5 – 1 m větší než zámrzná hloubka. Pokud se půda nezvedá, základ se nalije do hloubky nejméně metru.
Jaké materiály lze použít k vytvoření základu pro soukromý dům
Charakteristiky materiálů použitých k míchání základů do značné míry určují jejich výhody a nevýhody. Základna pásky může být:
- Železobeton. Liší se dostupností a vysokou nosností. Pokud má budovaný soukromý dům těžké nosné stěny, nejlepší volbou by byl železobetonový základ. Vytvoření požadovaného obrysu však bude nějakou dobu trvat;
- Se sutinovým betonem. Cenově dostupná varianta. Při lití betonového základu se také přidává štěrk, kameny a rozbité cihly. Schopný odolat značnému tlaku;
- cihlový. Vyrobeno z hliněných cihel. Postaveno na suchu. Relevantní, pokud vyplnění monolitické krajiny není z nějakého důvodu možné.
- Vyrobeno z bloků nebo desek , položených v předem připraveném výkopu a navzájem spojených betonem.
Základ sloupků je vyroben z:
- Cihla , pokud má být stavba dvoupodlažního soukromého domu provedena z podobného materiálu;
- kámen. Nadace je schopna odolat zatížení těžké budovy;
- strom. Používá se pro stavbu lehkých konstrukcí;
- Železobeton. Používá se pro výstavbu výškových budov.
Výroba pilotového základu může být provedena pomocí různých materiálů:
- strom. Dřevěné piloty jsou relevantní pro lehké konstrukce malé plochy. K jejich výrobě se používá především borovice zpracovaná speciální technologií;
- Železobeton. Vhodná volba pro jakýkoli soukromý dům, včetně zděných postavených z železobetonu;
- kov. Základ, ke kterému se uchýlí, když není možné použít železobeton;
- Kombinace několika typů. Předpokládá se, že společné použití betonu a kovu při stavbě soukromého domu na tvrdé zemi, například na bažinaté půdě.
Jaké třídy betonu by měly být použity při stavbě monolitického základu?
Čím nižší je síla roztoku, tím je levnější. Na zařízení však nešetřete. Při vývoji projektu domu je vybírána kompozice, jejíž vlastnosti jí umožní odolat provoznímu zatížení. Jaký druh betonu je na konkrétním staveništi potřeba, zjistíte v příslušné části projektové dokumentace. Tu Vám vypracuje rád náš projektant.
U monolitického základu je třeba uvažovat o betonu s nižší pevností, protože během provozu je takový základ vystaven rovnoměrnému zatížení. Pro vlasový vzhled je lepší zvolit odolnější směs.
Pravidla pro hydroizolaci a izolaci základů soukromého domu
Nestačí jen naplnit základnu, dodržovat určitá pravidla. Kvalitní hydroizolace a izolace základů soukromého domu, provedené čtyři týdny po dokončení stavebních prací, zabrání pronikání vlhkosti do interiéru soukromého domu zvenčí.
Utěsnění se provádí různými způsoby. Nejoblíbenější možností je nastavení speciálního filmu. Používáme z pravidla asfaltové pásy a to jak na vodorovné konstrukce, tak příčné konstrukce.
Na utěsnění malých otvorů a klempířských prvků používáme bitumelové tmely.
Skrze něj se kondenzace rozptýlí ven a vlhkost nebude moci proniknout dovnitř. Abyste předešli negativním účinkům vlhkosti, musíme odvést vodu ze základů. To lze provést instalací vysoce kvalitního drenážního systému a provedením drenážních prací.
Tepelná izolace základů soukromého domu, prováděná ve fázi výstavby, se nejčastěji provádí mimo budovu, protože v tomto případě lze vnitřní prostor racionálněji zlikvidovat. Za tímto účelem je instalováno neodnímatelné bednění, ke kterému je připevněna izolace: expandovaná hlína, pěna nebo minerální vlna. Při výběru vhodné varianty se berou v úvahu vlastnosti pozemku, umístění soukromého domu a řada dalších faktorů.
Jak posílit základy soukromého domu
Pokud se během provozu budovy základ smršťuje nebo deformuje. V tomto případě bude možné posílit základy soukromého domu výběrem jedné z následujících metod:
- Instalace dalších šroubových pilot , umístěných po celém obvodu budovy ve vzdálenosti 1,5 – 2 m od stěn. Obrysy se používají ke spojení základny a stohů. Pokud je konstrukce lehká, lze starou spodní konstrukci nahradit novými šroubovými podpěrami;
- Zařízení betonové klece. Za tímto účelem je základ soukromého domu zcela vykopán po celém obvodu, je instalováno pevné kovové bednění a naléván beton.
Pozor! Před výběrem optimální metody stojí za to provést inženýrské a geodetické průzkumy na místě, které potvrdí nebo vyvrátí potřebu zpevnění základu.