Přeskočit na obsah

Montáž plechových střešních tašek – tipy na montáž

V poslední době byly jako hlavní materiál pro zastřešení zvoleny kovové dlaždice. V mnoha ohledech předčí ostatní typy střešních krytin jak z hlediska užitných vlastností, tak i ceny. Proto již v soukromém stavebnictví nahradilo mnoho konvenčních materiálů, jako je břidlice, pozinkované plechy, bitumenové šindele a další. Obvykle je pokládka kovových dlaždic svěřena odborníkům, ale v případě potřeby to lze provést sami. To je to, o čem budeme mluvit v našem článku.

Hlavní fáze a pravidla instalace kovových dlaždic

Nejprve je nutné určit množství materiálu, které bude potřeba k pokrytí celé plochy střechy. K tomu je určena plocha každého svahu a poté požadovaný objem materiálu s přihlédnutím k výběru technologie a kroku instalace. K výslednému množství kovových tašek se doporučuje přidat dalších 10-15%, protože během pokrývačských prací může dojít k poškození materiálu nebo může být nutné jej ořezat pro střechu složité konfigurace. Proces pokládky kovových dlaždic se skládá z několika po sobě jdoucích fází:

  • Příprava základny. Plechové střešní tašky se pokládají na speciální latě – ta slouží jako základ pro upevnění plechů. K soustružení se zpravidla používají dřevěné desky nebo tyče, ale pro úsporu peněz lze použít i dřevotřískové desky. Práce začíná od římsy a krok obvykle není větší než 30 cm.
  • Montáž izolace. Dřevo je poměrně vrtošivý materiál, proto jsou prkna na laťování navíc ošetřena speciálními impregnacemi na ochranu proti vlhkosti a plísním. Kromě toho nezapomeňte na další vrstvu hydroizolace – k tomu je na latě položena silná polyethylenová fólie nebo speciální membrána.
  • Příprava materiálu. Před pokládkou jsou plechy kovové střešní krytiny označeny a řezány speciálními nůžkami pro práci s kovem, protože použití brusky může vést k poškození a další destrukci ochranné polymerní vrstvy. Místa řezu jsou navíc ošetřena speciálním roztokem na ochranu proti korozi.
  • Pokládání. Plechové střešní plechy se pokládají překrývající se zprava doleva nebo zleva doprava. Plechy se připevňují pomocí speciálních samořezných šroubů v místech, kde materiál přiléhá k laťování. Před tím se doporučuje připevnit listy speciálními upevňovacími prvky, aby bylo možné v případě potřeby vyrovnat.

V konečné fázi jsou instalovány další prvky: údolí a římsové pásy. Pokud provádíte instalaci sami, vyberte boty s měkkou podrážkou, aby byl materiál chráněn před promáčknutím nebo poškrábáním. Kromě toho je přísně zakázáno šlápnout na hřeben vlny nebo náhle přenést celou váhu těla na jednu nohu a při pohybu po kovových dlaždicích by měla být noha umístěna rovnoběžně se svahem, aby byly plechy chráněny před deformací. Doporučuje se nakupovat samotný materiál ne prostřednictvím zprostředkovatelů, ale přímo od společností, které vyrábějí kovové dlaždice . Můžete se tak spolehnout na nízkou cenu a vysokou kvalitu materiálu.

Střešní krytina z plechu: technologie montáže

 
Střešní krytina z vlnitého plechu instalační technologií

Pokud jde o technické vlastnosti, plechy nejsou prakticky horší než dnes populárnější dlaždice, ale zároveň jsou ceny v této kategorii mnohem levnější. Jediné, co lze materiálu vytknout, je jeho jednoduchý vzhled, ale jsou i materiály s vylisovanými vzory tašek, ale někdy má smysl obětovat sofistikovanost kvůli ceně. Výrobci navíc design neustále vyvíjejí.

Plechy jsou dnes nejoblíbenějším materiálem pro stavbu studených střech v průmyslových, skladových a jiných užitkových budovách. A při stavbě domů se stále používají, i když méně často.

Vlastnosti materiálu

Plechy jsou vyrobeny z pozinkovaných ocelových plechů válcovaných za studena potažených ochrannou polymerní kompozicí.

Aby plátno získalo požadovaný tvar, používá se jednoduchá technologie: ocel se profiluje na stroji a ohýbá ji podle klikatého nebo sinusového vzoru.

Pokud jde o geometrii, produkt se vágně podobá břidlici, ale absolutně všechny jeho výkonnostní ukazatele a ekologická bezpečnost jsou nesrovnatelně vyšší. Instalační technika také pokročila daleko.

Plechy mají samozřejmě své výhody i nevýhody.

Začněme klady:

  • Trvanlivost. Kov se bojí koroze, ale galvanizace a polymerová vrstva poskytují dobrou ochranu před škodlivými účinky vlhkosti. Pokud se dodržuje kompetentní schéma a všechny fáze střešních prací jsou správně provedeny, nebude vlnitý plech hrozit nebezpečí po dobu nejméně 10-15 let.
  • Cena. Stačí se podívat na ceny a porovnat, kolik stojí 1m2 profilovaného plechu a jaká je cena za pozinkované dlaždice stejné tloušťky.
  • Snadná instalace. Technologie a schéma instalace je zde pravděpodobně nejjednodušší mezi typy pokrývačských prací. Náklady na práci a čas na pokrytí střechy vlnitými plechy jsou relativně malé, takže odhady na práci budou nižší.
  • Pevnost. Čím silnější plech a plechy o tloušťce 0,3 až 1,2 mm jsou k dispozici na prodej, tím bude pevnější a stabilnější.

Mezi nevýhody jakéhokoli kovového povlaku patří náchylnost ke korozi. Při dobrém utěsnění všech otvorů a periodické údržbě střechy však ochranná vrstva materiálu odvede svou práci dokonale. Pojem „studená střešní krytina“ je často spojován s vlnitými plechy, zde však nehovoříme o tepelně izolačních vlastnostech povlaku, ale o jeho širokém uplatnění v nebytových budovách.

Významnou nevýhodou je, že taková střecha neposkytuje zvukovou izolaci – zvuk deště a krupobití bude v místnosti vždy slyšet. Tento faktor je třeba vzít v úvahu při výběru vlnitých plechů jako střešního materiálu pro bydlení. Přesto, když stavíte dům, prioritou je pohodlí, nikoli příznivé ceny.

Montáž střešního systému pod vlnité plechy

Montáž střešního systému pod plechy

Nebudeme se zdržovat návrhem, měřením, výpočtem a vypracováním odhadu s objemem a cenami materiálů a prací. Přejděme přímo k fázím procesu. Technologie instalace se příliš neliší od schématu instalace střechy z dlaždic.

Podle pokynů musí být práce provedena v následujícím pořadí:

  1. Příprava a montáž krokvového systému. Konstrukce a uspořádání dřevěného rámu závisí na konfiguraci budoucí střechy: jednosměrná, klasická dvouspádová, valbová nebo složitější.
  2. Montáž parozábrany. Fólie musí zabránit pronikání par z místností do prvků střešního koláče.
  3. Pokládka izolace. Nejlepší variantou z hlediska ceny a kvality je minerální vlna. Ceny závisí na tloušťce (rozsah od 15 do 35 cm) a výrobci. Tloušťka musí být zvolena podle klimatu regionu. Rozdíl v nákladech celkový odhad příliš neovlivní, ale v místnosti nebude zima.
  4. Instalace hydrobariéry. V některých případech můžete slyšet, že u studené střechy není potřeba hydroizolace a jde pouze o zbytečné navyšování odhadu materiálu a nákladů na práci pokrývačů. To je špatně. I v nevytápěné budově bude venku vždy chladněji než uvnitř. Tvorba vlhkosti a námrazy na střeše je nevyhnutelná, pokud není instalována hydroizolace.
  5. Instalace konvexní mřížky. Klíčovou funkcí lemování je zajištění větrací mezery mezi hydroizolací a střešní krytinou. Při správné montáži kontralatí zabráníte poškození izolace, desek i střechy jako celku.
  6. Kontralatě jsou upevněny podél krokví, laťování je upevněno napříč. Toto je poslední fáze práce na montážním schématu střešního dortu samotná střešní krytina bude namontována na laťování.

Uspořádání všech podstřešních prvků v souladu s technologií v praxi prodlužuje „životnost“ střechy o 8-10 let. I s přihlédnutím k cenám desek, fólií a membrán, s veškerou platbou za práci řemeslníků, ušetříte hodně tím, že vše uděláte v pořádku a podle pravidel.

Střešní krytina z vlnitého plechu: co potřebujete vědět

Kolik stojí výroba střechy z vlnitého plechu