Navzdory relativně vysokým nákladům je PVC zastřešení slibným způsobem, jak zaopatřit střechu jakékoli budovy díky své spolehlivosti, trvanlivosti a estetické přitažlivosti.
Metoda svařování
Tato metoda je dávána největší přednost jako nejspolehlivější – svařování švů zajišťuje vysokou pevnost celého povlaku. Práce se provádějí pomocí speciálního zařízení pro tepelné svařování.
Podstatou procesu je, že pod vlivem usměrněného proudění suchého horkého (400-600 stupňů) vzduchu se okraje střešních fólií spojí. Spolehlivost spoje zajišťuje i šířka svařovací vrstvy, která se pohybuje od 20 do 100 mm. Výsledkem je utěsněný povrch vynikající kvality.
V místech, kde není možné spojovat fólie pomocí svářečky, se svařování provádí ručně. Při tomto způsobu svařování (pomocí konstrukčního fénu) je nutné nahřáté a spojené okraje plechů těsně svinout válečkem. Při použití svařovacího stroje to není nutné, protože stroj automaticky odvaluje svařovaný povrch.
SVAŘOVÁNÍ MEMBRÁN OBSAHUJE ŘADU PRAVIDEL
- Před svařováním je nutné očistit spojovací plochu membrány od všech nečistot, včetně mastnoty a chemikálií.
- Plátna jsou položena volně, bez napětí. Přesah dvou sousedních panelů musí být minimálně 5 cm.
- Je důležité se svářečkou pohybovat dostatečně rychle, bez příliš dlouhého pobytu na jednom místě, jinak hrozí roztržení tkaniny v oblasti svaru.
- Doporučené hodnoty teploty by se neměly snižovat ani zvyšovat: pokud je teplota proudění horkého vzduchu příliš vysoká, membrána začne hořet a nebude se lepit, pokud je teplota proudění nízká, pás se nezahřeje dostatečně, aby se vytvořil utěsněný spoj.
- Optimální šířka spojovacího švu je alespoň 2 cm, pokud je hodnota menší, je nutné na šev po celé délce úzké části nainstalovat membránovou záplatu.
PVC zastřešení – balastní typ upevnění
Tato metoda, považovaná za nejjednodušší, protože nevyžaduje použití dalšího vybavení, se používá hlavně v případech, kdy sklon střechy nepřesahuje 15 stupňů. Vyžaduje to ale zvýšenou pevnost systému vazníků – na metr čtvereční krytiny je třeba položit minimálně 50 kg zátěže.
Membránový materiál se položí na připravený povrch, vyrovná se a zajistí po obvodu svařováním, pomocí lepidla nebo speciálních spojovacích prostředků. Membrána je poté pokryta netkaným materiálem, aby se zabránilo poškození povrchu membrány ostrými hranami balastního materiálu. Dále se nahoře rozprostírá štěrk, aby se zajistila hydroizolační vrstva, obvykle se jedná o drcený kámen, říční oblázky nebo štěrk.
Mechanické zatížení
Používají se v případech, kdy je nepřípustná instalace dodatečného zatížení nebo na střeše nejsou okapy nebo parapety. Základem pro mechanické pokládání membrán mohou být vlnité plechy , dřevo nebo beton.
Pro zpevnění hran a vyčnívajících prvků se často používají speciální těsnící lišty, ale na jejich spodní straně je nutné upevnit těsnící vrstvu. Oblasti švů jsou vyztuženy samořeznými šrouby a po obvodu se doporučuje použít teleskopické spojovací prvky. Pokud má střecha složitou geometrii, je lepší membrány v místech spojů dodatečně přilepit montážním lepidlem. Pokud úhel sklonu přesahuje 10 stupňů, doporučuje se použít držáky disků, které se instalují v krocích po 20 cm.
Při výběru tohoto způsobu upevnění membrány stojí za to dobře pečovat o celistvost střešního materiálu.
Instalace membránového povlaku na vlnitý plech
Poměrně častou možností je položení membrány na střechy z vlnitého plechu, díky čemuž je střecha jak izolována, tak i zvukotěsná.
V tomto případě by měla být instalace provedena podle následujícího algoritmu:
- Na vlnitý plech s překrývajícími se plechy se položí parozábrana.
- Izolační desky se pokládají na parozábranu ve dvou vrstvách, je důležité zajistit, aby horní vrstva překrývala spoje spodní vrstvy.
- Izolace je připevněna k základně pomocí samořezných šroubů.
- Na izolaci je položena membránová krytina, jejíž švy jsou utěsněny speciálním zařízením.
- Ve spojovacích bodech jsou vytvořeny membránové překryvy.
Výhody a nevýhody membránových střešních krytin
Membránové zastřešení má mnoho výhod, které plně oceňují obyvatelé Evropy, kde má tento typ krytiny asi 80 % bytového fondu:
- vysoká odolnost proti vodě;
- vysoká pevnost nátěru a vynikající hydroizolační vlastnosti mu umožňují odolat velkému zatížení, a to: vrstvám sněhu, silným dešťům a krupobití;
- přítomnost výztužného materiálu činí střešní krytinu odolnou vůči tlaku a tahu;
- odolnost vůči ultrafialovému záření a agresivním vlivům prostředí;
- membránová střešní krytina má dobrou odolnost proti změnám teploty, zachovává si své vlastnosti v teple i chladu, má široký rozsah provozních teplot: od -35 do +80 stupňů;
- v prostorách budovy se vytváří příznivé mikroklima, protože přebytečná vlhkost se uvolňuje venku;
- membránové zastřešení odpovídá požárním bezpečnostním normám pro objekty;
- pohodlí a snadnost instalace a opravy: vysoká rychlost instalace – provádí se v jedné vrstvě; pro instalaci není třeba demontovat střechu, opravovat potěr nebo instalovat další provzdušňovače; obsahuje minimální počet spojovacích švů;
- trvanlivost hydroizolačního nátěru – při dodržení technologie instalace od 30 do 60 let;