# Profesionální a věrné
Sanace a zpevňování zdiva
Provádíme kompletní ztužovací služby
Smysl pro detail
Nezávislý dotazník na naše služby.
Pokud ho využijete, je to nezávazné a zaručujeme bezplatnou konzultaci nad problémem, tak neváhejte…
Plný Servis
Profesionalita
Důvody pro poškození zdí
Chcete-li pochopit, jak posílit zdivo , musíte zjistit, co způsobilo jeho zničení. Existuje mnoho „viníků“ problémů, mezi nimi:
- špatná hydroizolace nebo její úplná absence;
- změna způsobu provozu stavby;
- zvýšení zatížení (trvalých, přepravních) a v důsledku toho nedodržení jejich únosnosti;
- přirozené stárnutí;
- použití nekvalitních materiálů stavebníky;
- chyby ve fázi vytváření projektu;
- banální nedbalost dělníků (zdivo bylo špatně provedeno);
- nesprávný výpočet základu, jeho nedostatečná hloubka, pokles;
- jakékoli mimořádné události třetích vlivů.
Samostatnou kategorii je třeba věnovat chybám při zakládání zdí, které také vedou ke zničení. Chyby lze rozdělit do tří kategorií podle toho, do jaké míry zničení dosáhlo:
- nízký stupeň poškození zdiva – až 15 %;
- průměr – až 25 %;
- vysoká – až 50 %.
Všechny tyto škody mohou být způsobeny různými důvody, například:
- rozmrazování;
- praskliny, které naléhavě vyžadují posílení zdiva před zničením;
- poškození ohněm (až 5 cm);
- odlupování obkladu;
- posunutí sloupků a stěn;
- oddělení podélných stěn a příčných atd.
- propadu podloží, nebo jeho měknutí;
Postup pro zpevnění zdiva pomůže vyhnout se problémům, které vznikají při zničení nebo deformaci cihlové zdi. Naši specialisté mají s takovou prací dlouholeté zkušenosti. Rádi Vás zbavíme starostí vyztužením cihel injektáží nebo jinou pro Váš případ vhodnou metodou tak, aby zdivo zpevnilo – již mu nebude hrozit destrukce!

Helikální výztuže
Zpevnění zdiva pomocí spirálových kotev.
Již poměrně dlouho se spirálové kotvy úspěšně používají k obnově a zpevnění stěn a dalších částí zděných konstrukcí. Spirálová kotva je šroubová výztuž, která se vyrábí válcováním tyče z nerezové oceli za studena.
Pro zpevnění cihlových zdí se používají kotvy o průměru 6 mm, 8 mm nebo 10 mm. Jejich délka se pohybuje od 1 do 10 m.
Technologie výroby spirálových kotev se skládá z řady důležitých etap. Výsledkem je produkt, který kombinuje vlastnosti nezbytné pro stavbu: vysokou pevnost, úžasnou pružnost a elasticitu.
Spirálová kotva RSA pro cihly
Spirálová kotva se instaluje do spár ve zdivu nebo kolmo na trhlinu v cihlovém základu nebo zdi. Další možností je instalace do tělesa zdiva pomocí plastové kompozice, která vytváří vynikající přilnavost k cihle.
Kotva a speciálně připravený roztok vytvoří při vyztužení pružinový efekt a tím se spojené okraje trhlin začnou mírně pohybovat.
Zesílení cihelných stěn spirálovými kotvami znamená, že každá konstrukce je během provozu nevyhnutelně vystavena určité deformaci.
Tomu se nelze vyhnout, ale existuje způsob, jak konstrukci ochránit a minimalizovat poškození. K tomu pomůže spirálová kotva, jejíž cena není nijak závratná.
Ne nadarmo je zpevňování zdiva spirálovými kotvami tak oblíbené a sbírá mnoho doporučení.
Metoda má řadu výhod:
vysoká přilnavost k maltě;
dokáže se přizpůsobit přirozenému pohybu budovy;
kotvy jsou flexibilní a zcela kopírují obrysy a úhly budovy;
mohou být řezány přímo na místě a poté upraveny na požadovanou velikost;
zvyšuje seismické parametry konstrukce;
snižuje počet podpěr v konstrukci.

Zední kleštiny
Pro lepší uchycení a přilnavost vodorovných ploch, pro zabránění většímu tření se používají upínací zední kleštiny.

Dolomitické vápno a románský cement
Na památkové stavby je nutno brát ohled na budoucí možné solné výkvěty a chemikálie, které by mohly poškozovat památky.
Použití materiálů a pro historické stavby dovoluje přidat kvalitnější dolomitické váno a románský cement., v dnešní době je samozřejmě dražší, protože výroba na rozdíl od moderních vápen, omítek a malt nejde urychlit.

Technologie vstřikování cihel
Jednou z nejúčinnějších a nejmodernějších metod zpevnění cihlové zdi je injektáž. Všestrannost a účinnost cihlových injektáží byla ověřena a ověřena v praxi. Pomocí této metody můžete opravit cihlový základ, stěny, stropy a další části budovy.
Mimochodem, metoda se aplikuje i na stavby z jiných materiálů. Pomocí injekcí bude spolehlivě chráněno cihelné i betonové zdivo.
Zpevňování cihel vstřikováním zahrnuje čerpání speciálních sloučenin pod tlakem do těla hroutící se konstrukce. Sloučeniny se zavádějí speciálně vyvrtanými otvory. Injektážní roztok vyplní dutiny, které způsobují zborcení zdiva, a zastaví proces. Kromě toho se zdivo vyztužené injektáží stává zcela vodotěsné.
Injektáž cihlového domu nebo jiné budovy musí být provedena ve fázích:
V přípravné fázi je povrch cihel důkladně očištěn od nečistot a prachu a jsou odstraněny stopy dokončovacích materiálů, pokud existují. Složení pro injekci je také vybráno, včetně ceny.
Dále by měla být cihla navlhčena vodou. To se provádí za účelem zlepšení přilnavosti injekčních sloučenin k ošetřovanému povrchu. V budoucnu tato na první pohled jednoduchá akce celý proces výrazně usnadní a urychlí.
Všechny trhliny ve zdivu jsou pokryty speciální fólií ze syntetického materiálu.
Vrty o průměru 10 až 25 mm se vrtají do hloubky 80 % tloušťky zdiva. Vrty jsou ofukovány stlačeným vzduchem.
Dále je třeba do vzniklých otvorů vložit speciální trubky – pakry pro injektáž se zpětným ventilem.
V konečné fázi je injektážní směs čerpána pod tlakem přes pakry do poškozených míst.
Pakry se vyjmou z otvorů.
Pro zpevnění cihlových zdí metodou vstřikování lze použít několik typů materiálů:
Epoxidové pryskyřice. Zpevnění poškozených cihelných konstrukcí zhutněním struktury materiálu, efektivním odstraněním suchých a vlhkých trhlin a štěrbin. Pryskyřice mají vysokou odolnost proti chemickým vlivům, nepění a vyznačují se zvýšenou pevností.
Polyuretanové pryskyřice. Při kontaktu s vodou se mnohonásobně zvětší, protože silně pění. Pro zpevnění cihlových zdí odborníci nejčastěji doporučují zakoupit dvousložkové pryskyřice.
Metylakrylátové gely. Jejich charakteristickou vlastností je nízká viskozita, díky které co nejrychleji pronikají i do těžko přístupných míst cihelného zdiva. Zpevnění zdiva gely je zvláště důležité při práci na velkoplošných předmětech.
Silikátové pryskyřice. Velmi rychle tvrdnou uvnitř konstrukce, jsou šetrné k životnímu prostředí a jsou také levnější než výše popsané materiály.
Odříznutá hydroizolace zdivaOdříznutá hydroizolace zdiva
Oprava prasklin ve zdivu
Zpevnění zdiva injektáží umožňuje prodloužit životnost budovy na desítky let. Samozřejmě za předpokladu, že veškerá práce bude provedena profesionálně a za použití těch nejlepších materiálů. Zděný dům nebo jakákoliv jiná stavba vám bude sloužit mnohem déle, pokud zpevňovací práce svěříte našim řemeslníkům. Ceny za práci vás mile překvapí a rady specialisty pomohou udržet stěny a základy bezpečné a zdravé.

Svazování zdiva, táhla
Při průzkumu geologického podloží můžeme někdy narazit na posouvání, nebo stlačování spodních vrstev pod starými zdivy.
Zdiva se dají zpevnit, dají se řešit hydrogeologická odvodnění a dá se zdivo i podepřít. Pokud, ale dochází k pravidelnému tlaku i přes veškeré snahy, je na programu dne svazování zdiva ocelovými táhly.
Tato táhla se mohou regulovat a upevňovat dle potřeby v různých ročních obdobích podle dané roztažnosti.

Kramle
Na chalupách, chatách, kamenných zdí a míšených často najdeme zpevňovaní zdiva kramlema.
Způsob je to prastarý a doporučuje se v případě, že trhlina není fatální, jedná se většinou o rychlé uchycení, kdy jdou dvě cihly mírně od sebe.
I v dnešní době je možno jako rychlý zásah zdivo vysponkovat kreamlemi.

Sanace
Hydrofobní (sanační) omítka obsahuje některé materiály a chemikálie, kterými jsou porlandský cement, hašené vápno, uhličitan vápenatý ( kalcit ), polymer, celulóza, stearát zinečnatý a stearát vápenatý, éter škrobu, kameny a plniva. Při výrobě hydrofobní dekorativní omítky lze použít všechny výše uvedené chemikálie nebo některé z nich Hydrofobní (sanační) omítka s cementem je důležitá na trhu stavební chemie. Měl by být vysoce kvalitní pro efektivitu a ekonomický pro zákazníky. Po dodání všech chemikálií k výrobě hydrofobní dekorativní omítky na cementové bázi Výroba hydrofobní sanační omítky na cementové bázi není náročná a je dokonce snadná. Je potřeba míchací nádrž a požadované ingredience. pak je to jednoduchý proces míchání. Při výrobě hydrofobní sanační omítky na bázi cementu není potřeba teplo Při zvažování výroby hydrofobní sanační omítky na bázi cementu je potřeba dobrého a použitelného složení, které bude vodítkem při každém kroku výroby. Tato formulace je potřebná pro rozhodnutí, které chemikálie a v jakých množstvích by měly být použity pro výrobu hydrofobní sanační omítky s cementem