Přeskočit na obsah

Betonové ploty

Níže na stránce máte vyjmenovány naše služby, zde vlevo v rychlém dotazníku můžete vybrat, které potřebujete. Je to nezávazné a konzultace i nabídkový rozpočet jsou zdarma.

Betonové ploty: typy, pravidla instalace a oblasti použití

Pro majitele domů nebo nemovitostí jsou důležitými kritérii při výběru materiálů pro plot jejich životnost a spolehlivost. Jedním z materiálů, který vyniká svou odolností a pevností, je beton.

Betonové ploty dnes již nejsou jen rovná, rovnoměrná deska po obvodu nemovitosti, ale krásný detail, který kromě spolehlivé ochrany plní i dekorativní funkci.

Nejčastější využití:

Soukromý dům obklopený betonovým plotem

Nejčastěji jsou však kapitálové betonové ploty nezbytným opatřením, které eliminuje možnost pronikání do omezeného prostoru, stejně jako vstup do oblastí s omezeným přístupem.

V soukromé výstavbě podléhá oplocení území kromě ochranné funkce i požadavkům na design a výraznost. Tato okolnost po mnoho let prakticky vylučovala použití šedého a nepopsatelného betonu v tomto směru.

Betonové ploty pro:

 

Moderní technologie a zájem výrobců o rozšiřování trhu umožnily zařadit betonové oplocení do seznamu univerzálních a oblíbených typů oplocení pro všechny kategorie použití. Betonové ploty dostaly druhý život, byly zvyklé na uzavření (a zároveň na ozdobu):

  • trávníky;

  • území soukromých domácností;

  • prostory kolem kanceláří a komerčních budov.

Výhody betonových plotů

Podrobnosti o betonovém litém plotu

Plot vyrobený z betonových panelů má řadu výhod, které zvyšují poptávku po tomto materiálu. Mezi výhody patří:

  • Spolehlivost: díky vyztužení betonu výztuží je konstrukce i přes svou malou tloušťku schopna odolat velkému zatížení. Za silným betonovým plotem se člověk podvědomě cítí bezpečně.

  • Zvuková izolace: Betonový plot zabraňuje pronikání hluku z ulice, stejně jako ostatní pevné ploty.

  • Dlouhá životnost: takový plot může vydržet až půl století

Je možné na místě nainstalovat levný, ale spolehlivý plot?

Nutné vědět

  • Velká hmotnost: Některé typy betonových plotů vyžadují instalaci těžkých, často monolitických bloků. V tomto případě se bez použití těžké techniky neobejdete.

  • Přítomnost základu je povinná: pokud je konečná hmotnost konstrukce velká, nebude možné se obejít bez základu.

Na co si dát pozor při výběru plotu

Pokud se rozhodnete oplotit se před okolním světem betonovým plotem, věnujte při výběru sekcí pozornost následujícím bodům:

  • Stupeň betonu. Optimální možností je použít M200 nebo M300. Vyšší není potřeba.

  • Cena. Porovnejte ceny stejného modelu od různých prodejců a výrobců. Příliš nízká cena může znamenat nesoulad s technologií. Před nákupem si proto určitě zkontrolujte certifikáty pro produkty.

  • Vzhled materiálu. Na povrchu by neměly být žádné praskliny, škrábance, třísky nebo póry. Na první pohled drobné vady mohou naznačovat zrychlené schnutí nebo velké množství písku.

  • Výztuž by neměla vyčnívat na povrch. Vlivem vzdušné vlhkosti začne kov dříve nebo později rezivět a konstrukce se zhroutí.

  • Pokud je to možné, zjistěte, kolik vrstev výztužné sítě je položeno. Čím více jich bude, tím lépe, za předpokladu dodržení předchozího bodu.

  • Na nenatřeném předmětu se pozorně podívejte na odstín. Preferuje se převaha modré, ale ne nudná šedá.

Designové prvky

Betonový plot je plot, jehož prvky jsou vyrobeny z betonu nebo železobetonu. Strukturálně se jakýkoli betonový plot skládá z podpěr a částí. Princip jejich konstrukce nedoznal výrazných změn, výrazně se však zlepšily estetické vlastnosti – jasná geometrie, hladké povrchy. Pro zajištění kvality designu je betonový plot omítnut, natřen nebo jsou mezi sloupky instalovány jednostranné nebo oboustranné texturované desky.

 

Technické specifikace

Většina betonových plotů má následující vlastnosti:

  • Výška plotu (tento ukazatel u betonových plotových prvků zřídka přesahuje 3 metry s hmotností nejvýše 2,5 tuny na panel).

  • Šířka sekčních panelů (nejčastěji se volí cca 2 metry).

  • Výška středních sloupků se pohybuje od 65 cm do 260 cm.

  • Tloušťka panelů v závislosti na přítomnosti nebo nepřítomnosti výztuže je v průměru od 40 do 80 mm.

Výroba:

Moduly jsou vyráběny technologií vibračního lití. Řešení pro jeho výrobu se skládá z:

  • čištěný říční písek;

  • cement s vysokou pevností;

  • jemný štěrk nebo žula;

  • voda.

Uvedené přísady se nalijí do míchačky na beton a promíchají. Podle potřeby přidejte vodu. Doba míchání hmoty je v průměru 5-7 minut. Hotová kompozice se nalije do forem vyrobených ze skelných vláken na bázi kovem vyztuženého rámu. Forma musí být umístěna na vibračním stole, aby byla nalitá kompozice rovnoměrně rozložena. Zároveň probíhá vyztužování budoucí desky. Po dokončení popsaných akcí byste měli nechat beton ztvrdnout. Zpravidla na to stačí dva dny.

Oblasti použití

Na základě funkčních schopností betonových plotů jsou určeny oblasti jejich použití. Spolehlivé a odolné konstrukce byly tedy ve stavebnictví vždy velmi oblíbené, a to:

  • Jako oplocení průmyslových areálů a skladů.

  • K označení území stavenišť.

  • V oblastech, kde se nacházejí velké obytné oblasti.

  • Pro oplocení parkových ploch, dětských a léčebných ústavů.

 

Typy betonových plotů

 

Základních technických a architektonických řešení výroby a montáže betonových plotů je více, liší se způsobem výroby, montáže a možností provedení výtvarného návrhu. Každý typ betonového plotu má svou oblast použití v závislosti na účelu, požadavcích zákazníka a ceně realizace.

Monolitický betonový plot

Monolitický betonový plot zajišťuje úplné uzavření obvodu před zvědavými pohledy a nepřáteli. Pro individuální výstavbu se tato možnost doporučuje, pokud se lokalita nachází v blízkosti hlučných dálnic.

Důležité informace
Existují dva způsoby, jak vytvořit monolitickou konstrukci: litím bednění na místě nebo instalací továrně vyrobených monolitických desek. 

V prvním případě je plot monolitickým pokračováním základové části. Metoda je považována za levnější, ale pracnější v závislosti na délce betonové stěny. Montáž bednění a armovací klece vyžaduje opatrnost, protože Montážní vady a jejich korekce mohou výrazně zkazit vzhled. Pro zajištění maximální životnosti by měl být použit vysokopevnostní beton zajišťující potřebné zhutnění při lití.

Instalace továrních panelů vyžaduje předběžné nalití základu a instalaci stojanů pro zajištění panelů. Návrh monolitického úseku zahrnuje desku a sloup na jedné straně. Sloupek je vyroben s otvorem pro instalaci na stojan a s drážkou pro spojení se sousední deskou.

Při lití na místě jsou konstrukční možnosti omezeny možnostmi bednění a obecně nejsou příliš umělecké tovární panely poskytují větší možnost výběru nebo objednání tvaru a provedení přední strany desky. Konečnou dekorativní úpravu monolitického plotu lze provést:

  • malování;

  • airbrushing;

  • dekorativní omítka;

  • použití keramických dlaždic;

  • přírodní nebo umělý kámen.

Prefabrikovaný betonový plot

Tento typ plotu je vhodný pro použití jak v soukromém sektoru, tak pro oplocení území parků, školek a kancelářských prostor. Prefabrikovaný plot je sestaven z betonových dílců, instalovaných svisle na sebe v každém rozpětí.

Počet sekcí v jednom rozpětí může být od 3 do 5, mohou být vyrobeny ve stejném stylu nebo se liší texturou a ornamentem. Technologie vibračního lití použitá k výrobě profilů zajišťuje vysokou kvalitu vyplnění formy, vysoký stupeň zhutnění a pevnost betonu.

Důležité informace
To nám umožňuje vyrábět povrchy s širokou škálou textur – s ornamenty nebo imitací cihel, mramoru, přírodního kamene. Pro horní části můžete použít nepevné desky se sloupky a prolamovanými prvky.

Pro instalaci sekcí se používají železobetonové podpěrné sloupky s drážkami, vyrobené stejnou technologií a designově shodné. Sloupky se osazují do země do hloubky 1,5 m ve vzdálenosti 2 m od sebe. Při jejich zabudování do jámy se nejprve zajistí ocelovou výztuží, provedou se potřebné úpravy sekcí a teprve poté se finálně zalijí betonem.

Hlavní výhodou takového plotu je možnost sestavit si jej sami. Pro tuto práci si nemusíte pronajímat jeřáb ani najímat stavitele. Montáž konstrukce snadno zvládnou 2-3 osoby.

Samostatně stojící betonový plot

Samonosné ploty jsou vyrobeny z monolitických betonových desek, které jsou vyrobeny z těžkého betonu. To je důvod, proč se takové oplocení vyznačuje svou působivou hmotností.

Instalace plotu z betonových desek se provádí dvěma způsoby: na širokou vodorovnou základnu desky nebo na zemi jsou instalovány brýle, do kterých jsou sekce namontovány s hroty svisle. Desky mají obvykle žebrovaný povrch, i když hladké lze nalézt méně často.

Samostatně stojící plot nevyžaduje základy a pokud máte speciální vybavení, lze jej rychle a snadno sestavit a demontovat. Proto lze takové oplocení často vidět kolem dočasných stavenišť a různých průmyslových objektů. Nevýhodou je, že tak těžký betonový plot si sami nepostavíte.

Důležité informace
Vzhledem k převážně průmyslovému účelu volně stojících panelů nejsou na ně kladeny žádné zvláštní konstrukční požadavky, standardní provedení je čtyřboké žebrování nebo vertikální žebra s vůlí.

Dekorativní betonový plot

Dekorativní plot se skládá z pevných a průhledných betonových dílů, které lze vyrobit v různých stylech a v jakékoli barvě. Sortiment je poměrně velký, výrobci nabízejí betonové ploty, které napodobují texturu přírodního kamene, zdiva, balustrád a dřeva.

Kombinované kompozice otevírají ještě více možností fantazie, protože umožňují kombinovat beton s jinými materiály, jako je kovaný kov a dřevo.

Další nepopiratelnou výhodou je jednoduchá montáž dekorativních betonových plotů, která nevyžaduje speciální dovednosti a schopnosti a lze ji provést ručně.

Jak bude konečný plot vypadat, závisí do značné míry na preferencích majitele pozemku. Mnoho lidí volí reliéf přírodního kamene. Ale následující typy napodobenin se staly populárními:

  • klády nebo dřevo;

  • plná cihla, kamenné zdivo;

  • větve různých stromů.

Pro konečnou úpravu betonových plotů můžete použít i kovové materiály: lineární panely a fasádní kazety .

Hlavní věcí je nepřehánět to s barevnými květinami. Doporučuje se dát přednost přirozeným odstínům.

Blokový plot

Plot je sestaven z několika bloků, z nichž každý je malých rozměrů. Komponenty drží pohromadě maltou. Nejčastěji jsou konstrukce vyráběny jako duté. Ale je lepší použít monolitické možnosti, pokud je důležitá spolehlivost.

Když je struktura dokončena, připomíná zdivo. Prefabrikovaná železobetonová verze je od ní téměř k nerozeznání.

Plot se staví rychle a díky dutinám uvnitř se snadno zpevňuje. Můžete sem umístit i kabely například od televize nebo internetu.

Plot se instaluje na základ, jehož šířka by měla být dvakrát větší než šířka tvárnic. Výška je určena přáním majitele.

Pro takový plot je nezbytná dekorativní úprava. Vyrábí se z obkladů, které imitují přírodní kámen, nebo omítnuté. Plátno takového plotu jde dobře s kovanými výrobky. Chcete-li hotovému plotu dodat nádech elegance, mohou být horní řady ozdobeny sloupky, které po položení budou vypadat jako balustráda.

Výhodou takového plotu je, že nejsou potřeba sloupky, ale kvalitní pokládku může provést pouze kvalifikovaný odborník. Bez zedníka je těžké dosáhnout dokonale rovné a kolmé stěny a tajemství řemesla znají jen profesionálové.

Pokud jste pro sebe nenašli vhodný typ betonového plotu nebo jeho vzhled neodpovídá designu vašeho webu, můžete zvážit alternativní možnosti. 

Zdarma vám spočítáme a dodáme spolehlivou alternativu k rozměrným betonovým plotům

Montáž betonových plotů

Ploty z betonových profilů vyžadují zvláštní přístup k jejich instalaci. Je nemožné instalovat takové ploty samostatně kvůli nadměrné hmotnosti jednotlivých prvků. Je nutná účast dvou až tří osob.

Podívejme se krok za krokem na fáze instalace betonových plotů.

Krok 1. Výběr základu pro plot

Existují tři hlavní typy základů pro ploty.

Typ nadaceZvláštnosti
BodZáklady tohoto typu zahrnují posílení pouze samotných podpěr. Konstrukce takových základů je relevantní při stavbě lehkých plotů z vlnitých plechů s kovovými sloupky, drátěným plotem nebo dřevem. Každá podpěra je umístěna v samostatném vybrání. Na dně otvorů je umístěn pískový a štěrkový polštář.
StuhaZáklady tohoto typu se nejčastěji staví při stavbě masivních plotů s zděnými pilíři. Sekce mohou být dřevěné nebo kovové (včetně kovaných).
Sloupový základPodstatou metody je, že se sloupky vloží do předem vykopaných otvorů a poté se veškerý volný prostor vyplní betonem. Levné, rychlé a praktické. V tomto případě však bude mezi zemí a spodní částí plotu mezera.

Co tedy získáme? Nejspolehlivější, ale drahou možností pro váš plot je pásový základ. Konstrukce nebude vyžadovat další údržbu a dokonale odolá vlivům agresivního prostředí a sezónním výkyvům půdy.

Ekonomičtější možností jsou sloupové a bodové základy. Sloupky jsou vykopány a naplněny malým množstvím směsi – to je nejlepší možnost. To je zvláště důležité, pokud se rozhodnete nainstalovat plot sami.

Důležité informace
Pokud stále potřebujete získat minimální vzdálenost mezi sekcemi a úrovní terénu, ale nemáte prostředky na stálý pásový základ, můžete trochu podvádět. Vytvořte sloupový základ a položte několik řad červených cihel vodorovně mezi podpěry. Bude to levné a nebude tam žádná mezera.