Přeskočit na obsah
Domů » Kominíci

Kominíci

# Profesionální a věrné

Kominíci

Provádíme kompletní kominické služby 

Nezávislý dotazník na naše služby.

Pokud ho využijete, je to nezávazné a zaručujeme bezplatnou konzultaci nad problémem, tak neváhejte…

Plný Servis

Profesionalita

Čištění komínů a výměna vložek je první zárukou bezpečnosti domova.

Ano, kromě zachování čistého spalování a příjemného topení je čištění komína nutné i pro prevenci požárů a různých poruch.

Než si uvaříte čočko

Kdy se čistí komíny?

Vytvoření příjemné, útulné atmosféry a teplého domova jsou velkou předností topidel s komínem. Abyste to mohli udržet po celou zimu, je důležité se před každou zimou ujistit, že je zajištěno správné proudění vzduchu a že ventilační otvory vašeho topení nejsou ucpané nebo znečištěné . Pokud jsou černé saze se silným zápachem kouře - to znamená, že je čas na čištění komína. Může to být jednou ročně, každé dva roky nebo i několik let, v závislosti na třech hlavních faktorech:  typu krbu a paliva - údržba komína se liší v závislosti na materiálu, který kamna pohání. Komín v kamnech na dřevo vyžaduje čištění jednou ročně ve srovnání s plynovými nebo naftovými kamny, které můžete čistit méně často.  Průměr komínové trubky -  úzký komín se může snadno ucpat, takže jej budete muset čistit častěji, oproti komínu s širokým průměrem, který umožňuje odvod kouře, i když se na jeho vnitřní straně nashromáždila nečistota na stěny.  Míra využití trouby –  zjednodušeně řečeno, čím více troubu používáte, tím více je potřeba čistit její komín. Většina nečistot v komíně je výsledkem sazí z kouře a jak víme, není kouře bez ohně. Ale přesto jsou případy, kdy i v peci, která nebyla delší dobu v provozu, budete potřebovat vyčistit komín, jako například v případě vnějšího otvoru, který nebyl správně uzavřen a z vnějšku tam pronikly nečistoty, holubi, popř. škůdci, prach a podobně.

Čištění plynového krbu

K provozu plynového se používá zemní plyn. Po zapálení jiskry krb hoří pomocí kyslíku, který pokračuje v cestě do komína. Plynový komín je nejkratší a nejčistší komín ze všech ostatních možností. Nehromadí dřevo, uhlí ani zbytky sazí, takže jej lze každých pár let vyčistit. Plynový komín je dvojitý komín s jedním otvorem, který umožňuje vstup nového vzduchu, a otvorem, který odvádí starý vzduch ven.  Plynový krb nevyžaduje téměř žádnou průběžnou údržbu, kromě občasných kontrol, zda nedochází k úniku plynu. Vezměte prosím na vědomí, že připojení a zkoušky plynu může provádět pouze licencovaný plynař. Kromě toho stojí za to zajistit, aby na komínovém otvoru nebylo postaveno žádné holubí hnízdo. V takovém případě může dojít k ucpání a bude potřeba demontovat komín a také namontovat protiholubí zábranu.

Větrací průchod

Vývod větrání na střechu je předpokladem stavby. Kvalitně vybavený střešní ventilační systém je zárukou dlouhodobého užívání krytu. Teplý vzduch recirkulující z místnosti způsobuje kondenzaci vodních par na studených površích. Závěr z toho je jednoduchý. Při takovém nárazu vztyčené konstrukce rychle ztrácejí svou celistvost. Z tohoto důvodu je instalováno nucené větrání. Není obtížné zakoupit ventilaci jakéhokoli druhu v železářství. Vyvodit její závěr nezabere mnoho času a úsilí. Tato instalace se provádí tímto způsobem. Přechodový prvek se položí na dlážděný podklad a obkreslí se svými obrysy. To určuje místo, kde se bude pohybovat. Kovová dlaždice je řezána podle vyznačených značek. Gumové těsnění je připevněno ke kovovému profilu samořeznými šrouby. Poté je pečlivě ošetřen silikonem. Přechodová část vzduchotechnického potrubí je stažena pryžovým těsněním a upevněna šrouby ke střeše.

Instalace, nebo výměna komínové vložky

Topná tělesa na tuhá, plynná nebo kapalná paliva jsou vybavena výfukovým potrubím pro odvod spalin. Na funkčnost a bezpečnost komínů jsou kladeny zvýšené požadavky, protože v důsledku použití nekvalitních materiálů pro jejich instalaci nebo porušení technologických norem se samotná konstrukce může zhroutit a může dojít k požáru. Zvláštní pozornost je třeba věnovat vybavení průchodu střechou do komína, aby byla zajištěna těsnost a požární bezpečnost jednotky.

Čištění krbových komínů na dřevo

Krb jsou kamna, která se nejvíce blíží vytvoření atmosféry kolem táboráku. Problém je v tom, že to ví i váš komín, takže u krbových kamen je třeba komín jednou ročně vyčistit, aby se zabránilo hromadění pryskyřice v komíně, která by nedej bože mohla způsobit požáry v domech . Nejlepší způsob čištění komína je jeho oboustranné otevření, tedy prostrčení trysky (nástroj na čištění potrubí) spalovacím otvorem a také otvorem ve střeše. Profesionál tak vyčistí dřevěnou mastnotu, která se nahromadila po stranách komína.    Tip od nás:  Ke spalování je dobré použít kvalitní dřevo. Kvalitní druh dřeva určený ke spalování bude produkovat méně kouře a usazování dřevěného tuku, a proto bude váš komín v průběhu času konzervovat. Kromě toho je vhodné umístit malé množství dřeva najednou, a ne mnoho najednou, aby se vytvořilo nepřetržité stabilní hoření, které způsobuje méně kouře. Cena se liší v závislosti na velikosti komína a jeho výšce. Pokud se jedná o komín, který je postaven spíše do zakřiveného tvaru než pod ostrým úhlem, je proces čištění komína delší a dražší, protože se nečistoty mohou hromadit v těžko přístupných rozích.

Čištění komína olejového nebo naftového krbu

V případě krbu na olej nebo naftu je naším cílem dosáhnout čistého hoření, tedy jasně modrého hoření. Pokud je spalování šedé nebo černé, je to známka toho, že je něco ucpané nebo nefunguje správně, a budete muset zavolat odborníka, aby zkontroloval komín, palivovou nádrž, potrubí a karburátor a vyčistil spalovací komoru.  Čisté spalování vede k čistému komínu – pravidelné používání kvalitní motorové nafty zabraňuje zanášení komína. Ucpání komínů naftových nebo petrolejových krbů může být také způsobeno ptačími hnízdy, která jsou postavena v komínovém otvoru a povedou k pronikání černých sazí ze spalovací komory. Profesionál rozebere komín, aby hnízdo odstranil, protože v takovém případě jsou dvě mouchy v jedné ruce lepší než jedna v komíně.

Umístění a výška komína

Aby byl zajištěn optimální tah pro efektivní spalování paliva, měla by být celková délka komínového potrubí mezi 5 a 10 metry. Důležitá je také výška horní hrany komína vůči hřebeni střechy nebo stěně vyšší budovy v bezprostřední blízkosti. Pravidla pro umístění potrubí na střechu Při plánování průchodu komína střechou je třeba se řídit současnými pravidly a předpisy, požadavky na požární bezpečnost. Zvažte následující: Doporučené místo pro uspořádání komína není více než jeden a půl metru od nejvyššího bodu střechy (hřeben). V tomto případě musí být horní část trubky alespoň 50 cm nad hřebenem. Pokud je potrubí 1,5–3 metry od hřebene, jeho vrchol může být na úrovni hřebene. Při sejmutí komína o více než tři metry se jeho výška nad střechou počítá podle výšky hřebene. Horní okraj hřebene by měl dopadat na pomyslnou čáru vedenou z hřebene pod úhlem 10° vzhledem k vodorovné čáře procházející tímto bodem. Místo, kde komín prochází střechou, by mělo být umístěno mezi krokvemi ve vzdálenosti nejméně 25-30 cm od dřevěných prvků střešního systému V případě odstranění části krokve je instalována speciální konstrukce tak že střešní rám vydrží provozní zatížení. Mezi komínovou trubkou a okraji střešní krytiny by měla být ponechána mezera 13-25 cm, která není ohnivzdorná (měkká střecha, střešní lepenka, pokud je střecha vyrobena z kovu, přírodního písku nebo cementových dlaždic, břidlice); lze tuto vzdálenost snížit na minimum.